Soft ve Hard Bounce Nedir? Farkları nelerdir?

 

hard-bounce

Müşterilerine mail atanların genel olarak karşılaştığı iki e-mail pazarlama terimi ve bunun sebepleri merak edilir. Hard bounce sürekli veya kalıcı yansıma, soft bounce ise geçici yansıma olarak Türkçeye çevrilir. Gönderilen mail alıcı mail sunucuya gönderilmiştir. Fakat bazı sebeplerden dolayı mail alıcısı maili alamamıştır. Soft bounce sebepleri aşağıdakilerden biri olabilir.

• Mailde yazım hatası bu hata en çok karşılaşılan hatadır. Örneğin; aaa @xyz.com burda mail adresinde boşluk kullanılması yazım hatasıdır. Sistem tarafında geçersiz mail adresi olarak tanımlanacaktır. Bu aslında soft bounce hatası değildir. Yazım hatasıdır.
• Alıcı mail kutusu doludur. Bu nedenle mail karşı tarafa ulaşamayacaktır.
• Alıcı mail sunucusu geçici olarak devre dışı olabilir. (Server temporarily unavailable)
• Gönderen email mesaj büyüklüğü alıcı mail limitlerini aşıyor olabilir.
 

soft-hard-bounce


Hard Bounce;
Alıcı mail sunucusu gönderen maili kabul etmezse buna hard bounce denir. Bunu oluşturan sebepler aşağıdakilerden biri olabilir.

• Alıcı email adresi yoktur
• Alıcı domain adresi yoktur,
• Alıcı mail sunucu gönderen maili veya ip adresini kara listeye almış ve bloklamıştır.

%1'den Düşük Olmalıdır;
Hard veya soft bounce oranını mümkün olduğunca %1’den düşük olması beklenmektedir. Bu oranın küçüklüğü aslında listenizin temiz , gerçek ve güncel olmasından kaynaklanır. Sistemimiz CSA Sertifikalı göndericiler üyesi olduğu için, 3 kere hard bounce olan mail adresi artık listenizden otomatik olarak çıkarılır. Soft bounce olduğunda email 3 gün boyunca teslim edilmek için saklanır. 3 gün sonra hala ulaşılamazsa ve bu deneme sayısı 10’u aşarsa bu email adreside listeden kalıcı olarak çıkarılır. Bu ayarlar sistem tarafından özelleştirilebilir.

 


Tüm Makaleler